Learn Turkish Online from anywhere you want.

You may be in London or in Amsterdam or in Berlin. if you want to learn Turkish from experienced Turkish language teachers, we will have online Turkish courses. The online lessons will be as effective as our standart classes in our school. One advantage is that you can record the lessons and study whenever you want. To join online classes you just need your laptop or smart phone and an internet connection. All our Turkish teachers can speak English.

 

How can you start our online classes?

Just call our language school learn the price make an appointment and just start as soon as possible.

If you want to pay with bank account send us an e mail, our consultant is going to send you a bank account so that you can make the payment accordingly. As soon as the payment completed you may start the lessons.

Here are some advantages of learning online Turkish.
Studying online gives you more flexibility.
Lower costs ( No transportation no ticket )
No parking problem.

Self-discipline and responsibility.

More focusing.

You save time.

You can do your own program.

 

 

TURKISH COURSES İN TURKEY in İZMİR

If you want to understand basic expressions or if you want to improve your Turkish.

If you want to learn Turkish with our English speaking Turkish teachers, Just contact with us.You can visit our school and get the education here in İzmir Turkey or we can teach you whereever you are. No matter in which country or city you live in. Online Turkish courses. You can learn Turkish in İzmir or in Amsterdam. You can learn Turkish anywhere with our professional Turkish teachers.

OYDEM language school is located in İzmir Turkey and considered to be one of the best language schools around. Turkish course - Turkish courses in London Turkish courses in Berlin .

Cursus Turks - Türkischkurs . OYDEM is a very well Known English and Turkish course around.

Program Details: Our courses are organized according to the language levels defined in the Common European Framework of Reference for Languages and implemented with a communicative and learner-centered approach.

Our courses and certificates are structured as A1-A2 (Elementary level),

B1-B2 (Intermediate), and

C1-C1+ (Advanced).

Our teachers have made academic career and have specialized in this field. Our program consists of 6 courses starting from A1 level up to C1+.All of our teachers can speak English.

General Turkish

In our education we have reading, listening, speaking and writing parts which are applied equally. Our main target is make you speak as soon as possible. We use communicative approach method just to make you speak faster.

We have been teaching since 2001 and have lots of experience.

People who learnt General Turkish Language, can easily achieve to contact with native Turkish people in their daily lives.

General Turkish program concisists of some language levels A1 to C1.

Games

We depart from the logic of memorization by implementing games in class activities for students in accordance with language learning, because we want students to best adapt Turkish language and so, we help
students transition to natural methods of learning.

Activities

We are pleased to support the courses learned in the classroom with excursions. We sometimes provide opportunities for students to practice together outside with a cultural excursion or a trip to the closest streets and shopping malls around.

Turkish for kids

It is an education type which is applied with teaching methods developed special for children between the ages 7-14 age. Drama, role playing and transferring are the prominent techniques of teaching methods. It is based on teaching by playing games and having fun..

Özel dersler Türkçe’yi öğrenmek için yoğun ve etkili ders öğrenme biçimidir. OYDEM'de öğretmenlerimiz sizin istek ve arzularınıza odaklanıp Türkçe’yi daha kısa ve hızlı bir sürede öğrenmenize yardımcı olacaktır. Böylece zaman kaybından kurtulacaksınız.

Birebir / Özel Ders / Online özel ders / Online Konuşma kursu

Özel dersler Türkçe’yi öğrenmek için en yoğun ve etkili ders öğrenme biçimidir. OYDEM'de öğretmenlerimiz sadece sizin istek ve arzularınıza odaklanıp Türkçe’yi daha kısa ve hızlı bir sürede öğrenmenize yardımcı olacaktır.
Özel dersler her seviye için uygundur. Türkçe’yi konuşmak ve yazılı Türkçe becerinizi geliştirmek için en iyi fırsatlara sahip olacaksınız. Sizin ihtiyaçlarınıza uygun bir teklif hazırlamaktan memnuniyet duyarız.

Birebir / Özel Ders Avantajlarınız Nelerdir?
1. Özel kursun süresini ve günlük ders saatlerinizi kendiniz belirlersiniz.
2. Özel kurs kaydı esnasında bir seviye tespit sınavına tabi tutulup ihtiyacınızı tespit edip sizin istek ve hedefleriniz doğrultusunda bir ders programı hazırlamaktayız.
3. Esnek ders yeri kursumuzda veya online olarak gerçekleşebilir.

 

TÜRKÇE KURSLARIMIZ

Türkçe Kurslarımız sürekli olarak açılmaktadır. Eğer kurs açılmaz ise öğrencilerimiz birebir özel ders alarak eğitimlerine devam edebilirler.

Türkçe Kurslarımızda iletişim amaçlı dil öğretimi desteklenmekte olup dört dil becerisini (okuma, yazma, dinleme, konuşma) geliştirmeye yöneliktir. Derslerimizde Türkçe öğretim kitaplarımızın yanısıra görsel ve işitsel ek aktiviteler yapılmaktadır. Türkçe Kurslarımız haftaiçi öğleden sonra veya sabah saatlerinde verilmektedir. Online Türkçe Kursu almak isteyen öğrenciler birebir canlı online ders alabilirler. Kurumumuz Online İngilizce Kurslarında olduğu gibi Online Türkçe Kurslarında da çok başarılıdır. Kurumumuzda iletişimsel method uygulanmakta ve en büyük amacımız öğrencimizin en kısa zamanda konuşmasına yardımcı olabilmektir. Kurslarımızda kurumumuzun kadrolu öğretim görevlileri ders vermekte olup tüm Türkçe öğretmenlerimiz çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Kursiyer adayları kurumumuza geldikleri takdirde veya online üzerinden konuşma sınavına tabi olacaklardır. Seviyeleri belirlenen öğrencilerimiz gruplara ayrılacaktır.

OYDEM kurs ücretlerimiz hakkında bilgi almak için arayabilir veya kurumumuzu ziyaret edebilirsiniz. Eğitimlerimiz sonunda başarılı olan öğrencilere kurum sertifikası verilecektir. Türkçe Kurslarına katılan tüm öğrenciler eğer isterlerse cuma akşamları ücretsiz olarak yapmış olduğumuz İngilizce konuşma kurslarına katılabileceklerdir. Yabancılar için Türkçe Kursu dendiğinde akla gelen en önemli kurumlardan biri olmamızın nedeni, kurucularımızın ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olmalarıdır. Türkçe kursu veya İngilizce kursları aramalarınada tereddüt etmeden kayıt yaptırabileceğiniz bir yabancı dil kursuyuz.

 

Temel ifadeleri anlamak veya Türkçenizi ilerletmek istiyorsanız,

OYDEM Dil Okulu İzmir'deki en iyi Türkçe Kursu'dur. Çünkü İngilizce konuşan uzman Türk eğitmenlerimiz size en verimli programı uygulayarak, Türkçe öğretir.

Neler Öğreneceksiniz?

turkish speaking