IELTS KURSU (International English Language Testing System)

İngilizcenin kullanıldığı ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyenlerin İngilizce seviyelerini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve dünyanın en çok önerilen dil sınavı IELTS'dir.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avusturalya, Kanada, Türkiye ve daha birçok ülkede, 7000’ e yakın üniversite ve kurum, adayın İngilizce seviyelerinin kabulü olarak IELTS sonucunu kabul etmektedir.

Birkaç yıl öncesine kadar ABD’ deki üniversitelere başvurularda tek bir İngilizce sınavı kabul ediliyordu. IELTS’ in dünyanın en güvenilir sınavı olarak itibar kazanması ile beraber 3.000’ den fazla üniversitede IELTS sonucunu kabul etmeye başladı. Bu üniversitelere IELTS ile başvuran öğrenci sayısı her yıl artmaktadır.

IELTS Kimler İçin Gereklidir?

  • Türkiye’ de üniversitelerin ön lisans veya lisans programlarında İngilizce hazırlık muafiyetinden yararlanmak isteyenler.

  • Türkiye’ de üniversitelerin yüksek lisans veya doktora programlarına başvuru yapmak isteyenler.

  • Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere başta olmak üzere yurt dışındaki üniversitelerin lisans, lisansüstü v.b programlarına başvurmak isteyenler

  • İngilizce seviyesinin belgelenmesinin zorunlu olduğu kurumlara iş başvurusunda bulunmak veya çalıştıkları kurumdan dil tazminatı almak isteyenler.

  • Avustralya, Kanada v.b ülkelere göçmenlik veya iş başvurusunda bulunmak isteyenler.

Hedeflenen Üniversite ve programının resmi birimlerinden veya web sitesinden hangi notun kabul olduğunu öğrenmek en doğrusudur.